Регистрация за престой
Пристанища
Рибарско пристанище "Созопол"
Пристанищен терминал Созопол е разположен в източната част на залива Созопол между остров Св. Кирик и нос Скамния. Терминалът е естествен излаз в западна посока на старата градска част. Връзката му с държавната пътна мрежа се осъществява чрез уличната градска мрежа и пътя Созопол- Бургас.
- Обща територия на терминала - 4121 кв.м. съгласно Акт за частна държавна собственост № 4729 от 24 юни 2009 г., вписан в том 18, № 177, ДВ. ВХ. РЕГ. № 5563 при Службата по вписвания - Бургас, от 24 юни 2009г.
- Брой корабни места - 2 бр.
- Обща дължина на кейовия фронт - 170м.
- Дълбочина пред кейовите стени - 4.0-4.50м.
Пристанищният терминал е построен през 1929 г., като за обработка на пътници се е експлоатирал предимно кея с дължина 70 м, ориентиран С,СИ - Ю,ЮЗ, а за товарни и други превози се е използвал кеят с дължина 100 м, ориентиран СЗ - ЮИ. До построяването на пристанищата в Царево и Приморско, от пристанище Созопол се е осъществявал значителен обем износ на дървени въглища в порядъка на над 600 хил.т.
В пристанището могат да пристават до около 3000 тонни търговски и пасажерски кораби, регламентирано от типа на корабите и поддържаната пред корабните места дълбочина. През годините в обекта са се обработвали риба, кариерни материали и др. Към момента на територията на пристанищния терминал не се осъществява митнически, граничен, паспортен, ветеринаро-медицински контрол и карантина, санитарен контрол и пр.
Пристанищният терминал е ситуиран в естествено защитена акватория, в която не се формира критично за захождане, приставане и домуване вълнение. Географските координати на пристанищния терминал са: 42°25'N 27°42'Е; Locod BG SOZ
В годините от построяването до края на 40-те години на миналия век терминалът е експлоатиран като "пътническо и търговско пристанище". След това, при развитието на риболовната индустрия, е експлоатиран за приставане на риболовни кораби и лодки, за отдаване на рибен улов и домуване и приставане на пътнически кораби от регулярни линии, а след изграждането (южно) на специализирано рибно пристанище през 80-те години, експлоатацията е свързана единствено с пътническите превози. В обособения лиман са домували малки яхти и рибарски лодки на местните рибари и яхтсмени.
Рибарско пристанище "Балчик"
Рибарско простанище "Балчик" е разположено на 40км. северно от град Варна. Местоположението му се характеризира с преобладаващо южна експозиция на бреговата линия. Мястото на рибарско пристанище "Балчик" е обособено в дъното на защитената от вълнозащитния мол акватория на пристанищен терминал "Балчик", част от пристанище за обществен транспорт с национално значение Варна. Територията му е 7 556 кв. м. обща полощ, включително и площта на прилежащата пристанищна територия, включваща складов фонд, състоящ се от шест сгради с обща площ 753 кв. м.
Рибарско пристанище "Балчик" разполага с четири корабни места с обща дължина 225 м., като могат да пристават и домуват 90 рибарски кораби и хелингово съоръжение за градска мрежа, а връзката му с държавната пътна мрежа се осъществява чрез уличната градска мрежа на гр. Балчик.
Надстройката на кейовите стени е на височина 1,85 м. над средното водно ниво. Обявената максимална дълбочина на газене на корабите е 4 м. Пристанищният терминал разполага с отбивни съобръжения (фендери).